Neviete čo čítať? Recenzie vybraných kresťanských kníh. Pozrite si, čo čítame my a o čom sa v knižnom svete hovorí.

“Dostaňte nás odtiaľto!!!”

Existencia posmrtného života už od nepamäti vzbudzovala záujem ľudí. Akoby sme boli priťahovaní jedným z najväčších tajomstiev, ktorému čelíme: čo sa deje s tým nehmatateľným po telesnej smrti – s dušou? Kam putuje a… existuje vôbec?

Jednoznačnú odpoveď na tieto otázky dáva Maria Simma – jednoduchá žena, ktorá celý svoj život prežila v rakúskych horách, v malej dedinke Sonntag. Svoj domček mala len pár metrov od farského kostola a denne sa zúčastňovala na Eucharistii. Táto žena žila bohatým vnútorným životom a od jej 23 rokov ju Boh pozval na zvláštnu cestu plnú milostí, ale aj utrpenia: apoštolátu pre “úbohé duše”, ako nazvala duše z očistca.

Hneď v úvode považujem za potrebné vyjadriť, že Maria Simma sa dôrazne dištancovala od všetkých novodobých čarodejníkov, špiritistov a tzv. médií. Hlavný rozdiel medzi nimi a ňou je v tom, že špiritisti duchov vyvolávajú, kým M. Simmu navštevujú s dovolením Boha skrze Pannu Máriu – Matku milosrdenstva. Vyvolávanie duchov sa oškliví Bohu (Dt 18, 10-12) a ak sa aj špiritisti dočkajú reakcie, je za tým vždy zlý duch – diabol, otec lži. Mária Simma zdôraznila, že duše nikdy nevyvolávala. A strom sa predsa ľahko pozná po ovocí.

I keď knihaDostaňte nás odtiaľto!!! vychádza po prvýkrát v slovenskom preklade,  s menom autorky sme sa už mohli stretnúť: v roku 2009 vyšla 70 stranová útla kniha Prekvapujúce tajomstvo duší z očistca.“ Nová publikácia je podobne ako predchádzajúca písaná formou rozhovoru (vtedy so sr. Emmanuelou), tentokrát medzi novinárom Nickym Eltzom a Mariou Simmou. Obsahovo je bohatšia a prináša o 180 strán viac.

Dialóg tvorí jadro a podstatnú časť knihy, pričom v závere sú uvedené rôzne modlitby za úbohé duše, ruženec, novéna, ale aj modlitby sv. Brigity Švédskej, modlitby k svätým anjelom, korunka Božieho milosrdenstva…

V publikácii sú vyjadrenia o. Slavka Barbariča, Dr. Kennetha McAlla, tiež miestneho farského kňaza ale aj pohľad samotného novinára na osobu Marie Simmy. Zvlášť dojímavou časťou bolo pre mňa svedectvo Mariinho duchovného vodcu kňaza Alfonsa Matta, ktorý ako jediný vedel o dobrovoľne platenej cene za duše v očistci: M. Simma ako zástupná obeť odčiňovala ich hriechy veľmi ťažkým telesným utrpením: “odčiňovanie za potrat a nemorálnosť pozostávalo z hrozných bolestí v trupe a v strašnej bolesti žalúdka” (s. 217).

Myslím si, že ovocie zozbierané z tejto knihy môže byť tým dobrým ovocím, i keď sa niektorým vyjadreniam M. Simmy nedá uprieť výrazný predkoncilový ráz. Preto je potrebné knihu čítať so zdravou dávkou rozlišovania, čo sa koniec-koncov odporúča pri strete s akýmikoľvek súkromnými zjaveniami, ktoré nie sú zatiaľ cirkevne schválené.

Publikácia sa stala na kresťanskej pôde obľúbenou, o čom svedčí fakt, že sa jej prvý náklad vypredal za mesiac. Odkaz knihy je jednoznačný: nebo, očistec a peklo existujú a dokonca v rôznych úrovniach a nie vždy to s nami dopadne podľa vonkajšieho zdania. Možno aj preto, že Božie milosrdenstvo je našim rozumom nepochopiteľné.

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: SIMMA, M. – ELTZ, N. 2013. „Dostaňte nás odtiaľto!!!“ [Get us out of here!!], Doľany : ZAEX, 251 s., brožovaná, ISBN 978-80-89676-02-6.

Výňatky z Katechizmu Katolíckej Cirkvi o očistci:

“Tí, čo zomierajú v Božej milosti a v priateľstve s Bohom, ale nie sú dokonale očistení, hoci sú si istí svojou večnou spásou, podstupujú po svojej smrti očisťovanie, aby dosiahli svätosť potrebnú na to, aby vošli do nebeskej radosti.” (KKC 1030)

“Treba veriť, že pred [posledným] súdom je za niektoré ľahké viny očistný oheň, pretože [ten, ktorý je] Pravda hovorí, že ak sa niekto rúhal proti Duchu Svätému, neodpustí sa mu ani v tomto veku, ani v budúcom (Mt 12, 31). Z tohto výroku sa dá pochopiť, že niektoré viny môžu byť odpustené v tomto veku, kým niektoré v budúcom.” (KKC 1031)

“Cirkev už od prvotných čias uctievala pamiatku zosnulých a obetovala za nich prosby, najmä eucharistickú obetu, aby boli očistení a mohli dosiahnuť oblažujúce videnie Boha. Cirkev odporúča za zosnulých aj almužny, odpustky a kajúce skutky.” (KKC 1032)

 

zobrazené: 9776x


Komentáre

 1. Fr. Luigi z Modlitba.sk hovorí:

  Som šťastný, že sa Vám kniha páči rovnako ako mne. S vybavovaným autorských práv to boli nervy, ale stálo to za to! Boh Vás žehnaj!

 2. Ivan hovorí:

  Ten Erik píše divne… Argumenty sú kde? Poznám sa s Ježišom Kristom osobne a môžem potvrdiť, že jestvuje aj viac ciest ako 3! Len nám o tom nepovedal, lebo by sme to nepochopili. Viac pokory a rozjímania prajem, Erik. Ver mi, že krv nezmyje žiadne hriechy – krv je iba symbol utrpenia.

 3. Ondrej hovorí:

  Clovek si obcas polozi otazky:

  Vie anjel citat moje myslienky?

  Vie diabol citat moje myslienky?

  Je rozdiel medzi tym ako sa prihovorit mojmu anjelovi straznemu a dusi v ocistci?

  Ked dusa trpi 100 rokov, co to znamena? Ved v duchovnom svete neplynie cas.

  Ako sa asi citi Jezis Kristus ked niektori “krestania” arogantne utocia na jeho matku?

  Tato kniha odpoveda na tieto otazky, jednoznacne odporucam si ju precitat a zamysliet sa nad nou. Ja ju idem precitat odznova a tentoraz pozornejsie.
  Netvrim ze zo vsetkym sa na 100% sotoznujem, ale jednoznacne ju odporucam precitat a pouvazovat nad tym.

 4. Nika hovorí:

  Milý Erik, hovoríš tu o tom, že v Biblii sa nikde nepíše o očisci. Bola by som rada, keby si si to najskôr overil. Pretože už v Starom zákone sa píše o očisci a taktiež v Novom, Biblia je písaná obrazne takže nie je tam presne napísaný a pomenovaný očistec, ale vyhľadaj si tieto state, tu sa hovorí o očisci.

  Mt 5,25, Lk 12,59 a v SZ 2Mach 12,46

 5. Dusan hovorí:

  Jano hovorí:
  18.01.2014 13:55

  Janko, Janko… Si pod vplyvom Zleho, ako pise Maria, pod vplyvom “OPICE”.
  :o) a napisala to naozaj vystizne. Dnes sa za Teba pomodlim a nech Ti nas Stvoritel pomoze!!!

 1. Jano hovorí:

  dost ma zarazilo,že si pridala tuto knihu,že sa ti páči,,,,prečital som si komentár o čom vlastne je,no s istotou možem povedat že nie je písaná pod vedením BOZIEHO DUCHA,,,,ved aj sám satan sa prevlieka za anjela svetla,,,,nesúdim, to nie,,no strom sa pozná po ovocí,a ovocie tejto knihy,neprináša SLAVU nášmu BOHU,ale skresluje JEHO skutočný charakter,,,,v prvom rade, píše sa tam o očistci,,no učenie o očistci,propagovala katolícka cirkev niekedy od stredoveku,,,na obohatenie svojho majetku,,,a nikde v BOZOM SLOVE, neni o tom ani zmienka,že očistec je reálny,,,dalšou vecou ktorá je nebiblická a v rozpore so SLOVOM BOZIM je že ,Mária matka BOZIA je prostredník,medzi človekom a BOHOM,ako tvrdí táto kniha,,no SLOVO jasne hovorí len,,KRISTUS,,je prostredníkom a len skrze JEHO obet možeme byt,omilostený a spasený,,JA som cesta,pravda i život,nik neprichádza k OTCOVI,ak nie skrze mna,,,,,žiadna panna mária,len KRISTUS,,,,v tejto knihe sa takisto, píše aj o ruženci,no je to istá forma modloslužby,ktorá sa HOSPODINOVI protiví,,takisto aj v budhizme majú velmi podobný predmet pripomínajúci ruženec,a princíp je úplne rovnaký,,a stáva sa s toho mantra,,,,, o uctievaní anjelov len tolko,každý anjel ktorý nieje od BOHA je rád ked je uctievaný,,pretože to neprináša slavu BOHU ale anjelom,,,sú to padlí anjeli,démoni,,ktorí si len berú podobu anjelov svetla,BOZICH anjelov,, ako som už spomínal,,,a klamú nás a tým pádom nieje na prvom mieste BOH ale anjel,stvorenie a nie STVORITEL,a presne o to sa snaží diabol,odvrátit zrak od STVORITELA a namiesto toho chce aby bolo stvorenstvo považované za BOHA,,čiže v podstate sa bohom robí sám satan,,,,a tým sa rúha BOHU,,,už staroveké kultúry uctievali stvorenie,,slnko mesiac,,prírodu a považovali ,,stvorenie za BOHA,,,no pre BOHA je to ohavnostou,,,,,špiritizmus,čarodejníctvo,okultizmus,a aj ezoterika,,,,je skrytá v Katolíckej cirky,a aj v tejto knihe,až na to že všetko má nálepku krestenské a skrýva sa to za BOHA,,no pravda je niekde inde a hlbšie,,,,,prepáč že tak otvorene SLAVKA,no vnímal som že ti to mám napísat,,aj ked je to téma na dlho aspon v skratke som opísal pár bodov, čo neni podla SLOVA BOZIEHO v poriadku,,rozsudzuj,skúmaj,,a pýtaj sa PANA,,,nech ta BOH žehná SESTRA....

 1. Marieta hovorí:

  Už som objednala!jup:):)

 1. Daniela hovorí:

  Čítanie na jeden dúšok, po prečítaní asi každý začne uvažovať o životoch...odporučam

 1. Renáta hovorí:

  už prečítaná... odporúčam...

 1. Agáta hovorí:

  teraz som ju docitala je uzasna a poucna

 1. Iveta hovorí:

  čítam ju ,krásna kniha:) čítajte všetci :)

 1. Jan hovorí:

  amen

 1. Kristian hovorí:

  taktiez mozem odporucat vsetkym!vrelo.velmi zaujmave citanie,naucna knižka

 1. Maria hovorí:

  krasna kniha,odporucam ju kazdemu-stoji to 7.90 Eur

 1. Lucia hovorí:

  ja ju mam kupenu,ale ete som necitala,lebo mam vela knih co mi treba precitat

 1. Zuzana hovorí:

  Už dávno som nečítala takú úžasnú knihu..veľa vecí som sa dozvedela a teraz sú mi duše v očistci omnoho bližšie ako kedysi...verím, že nielen mne táto kniha pomôže.

 1. Stanislav hovorí:

  perfektna

 1. Mária hovorí:

  chcela by som ju mať

 1. Katarína hovorí:

  ja som knihu Dostaôte nás odtiaľto kúpila priateľovi na Vianoce,keď si ju prečítal tak mi ju požičal a lepšiu knihu ako je táto som ešte ani nečítala...o veľa veciach čo sú popísané v knihe som ani netušila,že sú tak ako sú popísané v tomto titule.....

 1. Erik hovorí:

  Nebo peklo sú reálne Biblické miesta - očistec je blud a vymysel ľudí nezakladá sa na pravde Bozieho slova.. Iba Jezisova krv a to na tejto zemi ta môže dokonale umyť od hriechov ..po smrti na teba bude mat právo ten komu si odovzdal svoj život buď hriech alebo milosť Ježiša Krista ak si ho prijal za svojho spasiteľa.. Nespoliehaj sa na 3 cestu lebo žiadna taká nikdy neexistovala ak by áno Ježiš by o nej určite ľudom povedal.

Pridajte komentár