Neviete čo čítať? Recenzie vybraných kresťanských kníh. Pozrite si, čo čítame my a o čom sa v knižnom svete hovorí.

Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete (recenzia)

 

Keď človek siahne po knihe z oblasti démonológie, takmer vždy sa vystavuje riziku, že sa ocitne v zovretí bludov a fantázie, ktoré môžu byť viac škodlivé ako prínosné. Garanciou číslo jedna je v takýchto prípadoch autor. ThDr. IClic. PaedDr. Jozef Maretta, PhD. je dostatočnou zárukou, že táto kniha je z tých serióznych a to nenarážam len na počet titulov. Otec Jozef Maretta pôsobí ako exorcista na východe Slovenska a má dlhoročnú prax, vďaka ktorej dokonale pozná všetky úskalia a praktiky, ktorými sa okultizmus zadriapol do nášho prostredia.

Kniha začína hĺbkovým rozborom fenoménu okultizmu – od jeho prvotného prenikania do Európy, cez zoskupenia okultistov s veľkým vplyvom, až po prehľad okultných praktík, pričom zvláštny priestor je vyhradený tým, ktoré sa praktizujú na území Slovenska. Často sú nevinne nazývané ako ľudové zvyky. Napr. uhlíková voda, alebo nosenie tak populárnych červených šnúrok na zápästí. Konečne som našla knihu, kde je to riadne vysvetlené, i keď voči „múdrosti starých mám“  je občas márna akákoľvek argumentácia. Na našu vlastnú škodu…

Autor cez optiku Svätého Písma vysvetľuje učenie o diablovi, mená pod ktorými vystupuje a spôsoby útokov zlého ducha na človeka (pokušenie, útlak, zviazanosť, posadnutosť). V kapitole nazvanej Vstupné brány pre Zlého sú rozobrané  oblasti alternatívnej medicíny, homeopatie, špiritizmu, bielej a čiernej mágie, veštenia (numerológie, zrkadlového veštenia, radistézy, kartárstva, čítania z ruky, očnej diagnostiky, astrológie, prútkarstva, kyvadla), pričom v závere je uvedený postoj Cirkvi k niektorým týmto praktikám podložený Katechizmom katolíckej cirkvi a Svätým písmom.

Osobitná kapitola je vyhradená hnutiu New Age: jeho dejinám, filozofii, cieľom a plánom a spôsobu nenápadnej infiltrácie do dnešnej modernej spoločnosti.

Autor svoju knihu uzatvára záverečnou kapitolou pastoračnej odpovede Cirkvi na problém pôsobenia zlého ducha formou exorcizmu, sviatostného života a modlitebnej podpory. Vysvetľuje rozdiel medzi exorcizmom a modlitbami za uzdravenie a oslobodenie. Tiež poukazuje na postavenie laikov a kňazov v týchto službách.

Kniha Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete je zatiaľ najkomplexnejšie dielo z tejto oblasti, ktoré som mala možnosť čítať. Nebojím sa ju nazvať mini lexikónom ktorého plusom je, že bola originálne písaná v slovenčine a teda nebol potrebný preklad – text nie je kostrbatý, ako sa to občas stáva pri nevydarených prekladoch z cudzích jazykov. Rušivo však na mňa pôsobilo niekoľko tlačových chýb – škoda, že vydavateľ nevenoval viac času konečnej korektúre textu. Na kvalite obsahu to však neuberá a publikáciu jednoznačne odporúčam.

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: MARETTA, J. 2012. Odpoveď Cirkvi na fenomén Zlého vo svete, Prešov : EriV, 260 s., brožovaná, ISBN 978-80-97050-68-9.

zobrazené: 5783x


Komentáre

 1. satandiabol hovorí:

  co by sme si na svete pocali bez exorcitov si fakt neviem predstavit :D:D
  aj ty si mala tento text troska skontrolovat ako si to dopisala …

 2. Dušan hovorí:

  čo je zlé na homeopatii? čo je zlé na vykladaní kariet? o aký liek ide Miroslava?

 3. Ladislav , KE hovorí:

  Určite sa oplatí prečítať si tých 260 strán – odporúčam !

 1. Lucia hovorí:

  veľmi dobrá kniha, odporúčam si ju prečítať (y)

 1. Iveta hovorí:

  no ja si to isto prečitam prijimam stale informacie ako aj z hora od boha tak aj z knih ivetka

 1. Matej hovorí:

  hmmm je to pekne napísané ale ktokolvek kto sa na mágiu a okultizmus pozerá z cirkevného pohladu ju nemôže poznať tak ako hovorí v knihe ten exorcista.... už len rozdelovanie bielej a čiernej mágie je v ponímaní skúsených zasvätencov hlúposť a zbytočnosť, dalej čítanie z rúk a podobné veci ako stužky na rukách.... niektoré z týchto vecí sú len klam pre zarobenie penazí z laických klientov a iné sú totálne bezpečné a neškodné tak ako nosiť kríž na krku... cirkev by sa mala viac zameriavať na skutočné problémy a nie na nahánanie a prenasledovanie diabla skrze ludové povery

 1. Martina hovorí:

  Mám ju doma:))

 1. Miroslava hovorí:

  síce knihu som nečítala,ale mala som rôzne "zážitky" osobné a keď som prestala používať istú vec, ako liek, všetko to prestalo:) Vďaka Bože za dobrú priateľku Elku, ktorá bola toho príčinou, že som sa z toho dostala,aj keď som neverila...

 1. Daniela hovorí:

  mam ju doma ,je to sila..

 1. Maria hovorí:

  velmi ma to zaujalo

 1. Jana hovorí:

  Je veľmi dobrá...odporúčam prečítať...:)

 1. Svetlana hovorí:

  O.Marettu poznam osobne.urcite to bude dobre citanie

 1. Peter hovorí:

  Všetko, čomu sa nerozumie vyhlasovať za zlé, typické pre tmárov.

 1. Mojmír hovorí:

  Vlastním ji, i s věnováním autora. Doporučuji.

 1. Gabriela hovorí:

  Super .kniha:-)

 1. Gabriela hovorí:

  o tej knihe som už počula same dobré....... a Maretta nám prednášal na škole......je to osobnosť.....

Pridajte komentár