Neviete čo čítať? Recenzie vybraných kresťanských kníh. Pozrite si, čo čítame my a o čom sa v knižnom svete hovorí.

Päť jazykov lásky (recenzia)

Myslím si, že táto kniha by nemala chýbať v žiadnej knižnici. Prečo? Pretože sme ľudia, ktorí žijú vo vzťahoch a tvoria ich. Otázka je ako.

Aj vlastná skúsenosť mi hovorí, že občasná bezmocnosť a neschopnosť priblížiť sa k tomu druhému, až nápadne pripomína syndróm babylonskej veže, kde si každý hovoril po svojom a namiesto pochopenia sa dochádzalo k odcudzeniu. Je logické, že ak chcete rozumieť Angličanovi, musíte sa anglicky najskôr naučiť. Ak sa chce Talian rozprávať so Slovákom, tiež sa potrebuje slovenčinu naučiť a potom v nej konverzovať.

Niečo podobné sa deje aj na úrovni vzťahov. I keď je každý človek v prejavovaní lásky jedinečný, v spôsobe akým neverbálne hovorí „mám ťa rád“  možno badať isté podobné vzorce sebavyjadrovania. Tieto Gary Chapman zhrnul, popísal a vyprofiloval do skupín, ktoré nazval Piatimi jazykmi lásky. Svojim spôsobom sa autorovi podarilo popísať zatiaľ nepopísané. Niečo čo tu vždy bolo, ale on si to všimol a pomenoval. To je bod úžasu… To je okamih, kedy sa z doktora Chapmana stal Neil Armstrong na pôde vzťahov.

Každému jednému jazyku je v knihe venovaný veľkorysý priestor. Je opísané ako sa prejavuje, ako ho rozpoznať a ako sa naučiť hovoriť jazykom lásky svojho partnera tak, aby sa cítil byť milovaný. Už počas čítania sa pravdepodobne stotožníte s jedným z jazykov, ktorý bude odrážať vaše vyjadrovanie lásky druhým – bude to váš primárny jazyk lásky. Ak by sa však tak nestalo, v závere knihy je uvedený niekoľko otázkový test pre jednoznačné rozlíšenie.

Kvitujem, že kniha 5 jazykov lásky je popretkávaná skutočnými príbehmi manželských párov, ktoré už viac ako 30 rokov prekračujú prah kancelárie dr. Chapmana – manželského poradcu. Práve tieto príbehy uľahčujú identifikáciu jednotlivých jazykov, ale na môj vkus ich je zbytočne veľa podobných, čo vedie k predvídateľnosti deja.

Teória Garyho Chapmana o Piatich jazykov lásky sa stala známa širokej verejnosti a je využívaná aj v odborných kruhoch – napr. u ľudí, ktorí sa venujú manželským párom (napr. manželia Nicky a Sila Lee); no a zhruba pred dvoma dňami som sa s nimi v praxi stretla aj tam, kde som to naozaj nečakala: v seriály Kosti [Bones], kde jeden kolega druhému radil, ako efektívne obdarovať milovanú. Tento bestseller bol prepísaný a ušitý na mieru v rôznych vzťahoch: Päť jazykov lásky pre deti, pre mužov, pre pracujúcich, pre osamelých… Skrátka v každom vzťahu sa dá naučiť “hovoriť” tak, aby ste boli počutý a pochopený. Dobrou správou je, že poznatky ktoré získate, si ľahko osvojíte a budete ich prirodzene využívať v každodennom živote. Objavte, akým jazykom lásky hovoríte vy a vaši blízki. Zmena vo vzťahoch k lepšiemu je na dosah.

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: CHAPMAN, G. 2012. 5 jazykov lásky [The Five Love Languages], Bratislava : Porta libri, 203 s., viazaná, ISBN 978-80-89067-86-2.

zobrazené: 6717x


 1. Miriam hovorí:

  Ano a paci sa mi aj Laska ako zivotny styl :-).

 1. Zita hovorí:

  vlastním túto knihu a odporúčam :)

 1. Evka hovorí:

  toto za povinnu literaturu ku kazdemu sobasu :)

 1. Lenka hovorí:

  Skvelá kniha! Vrelo odporúčam :) A má aj pokračovanie...

 1. Darina hovorí:

  sledovala som o tom relaciu a knihu este nemam,ale uz teraz viem,ze bude stat zato:)

 1. Miriam hovorí:

  mozem odporucit

 1. Terka hovorí:

  úžasná kniha :D

 1. Peter hovorí:

  srdečne odporúčam každému, hlavne partnerom. Verím, že sa po jej prečítaní mnohí dokážu lepšie navzájom chápať, tolerovať a ctiť si jeden druhého. :)

 1. Kati hovorí:

  prečítala som, dobrá je, myslím, že sa k nej treba vrátiť častejšie :)

Pridajte komentár