Neviete čo čítať? Recenzie vybraných kresťanských kníh. Pozrite si, čo čítame my a o čom sa v knižnom svete hovorí.

Vykúpená láska (recenzia)

Aj keď romány Francine Riversovej sa mi doposiaľ čítali ako keby samé, príbeh Vykúpenej lásky bol pre mňa silná káva. Nemyslím, že patrím medzi čitateľky „plačky“, ale tento román ma dohnal k slzám hneď prológom. Možno je to práve tým, že sama som mamou dievčatka a čítať o myšlienkach utrpenia takejto nevinnej dušičky ma výslovne bolelo.

Príbeh o dieťati, ktoré sa teší zo života a vedie šťastný život so svojou matkou, až kým do jej života nepríde jej otec, ktorý sa stane počiatkom pre jej ďalší ťažký život. V období, v ktorom sa príbeh odohráva bolo neslýchané mať nemanželské dieťa a táto skutočnosť ju navždy poznačila.

Z hlavnej hrdinky, sa časom stane vyhľadávaná prostitútka, ktorá necíti a neverí v nič dobré. Prístup mužov, ktorý zažívala celý svoj krátky život ju viedol k tomu, aby si vystavala obrovský múr medzi sebou a mužmi. Neverila v nič, nemala nádej v iný život, než ten, ktorý viedla. Neverila ani v Boha, ani v žiadnu vyššiu moc, ktorá by mohla zmeniť je život k lepšiemu. Spomienky na matku, ktorá sa celý život modlila k Bohu a predsa nevyslyšal jej prosby o navrátenie lásky a šťastného života boli len trpkými zábleskmi minulosti, ktorú sa snažila vytesniť zo svojej hlavy. V postavení v akom sa Anjela nachádzala muselo byť ťažké niečo cítiť. Nemyslím, že obyčajný človek s obyčajným životom sa vie vcítiť do myšlienok osoby, ktorá si prešla opísaným peklom, no v románe je priam hmatateľne cítiť bolesť, ktorá sa ukrýva v jej duši. Človek v každom okamihu musí cítiť Božiu ruku, načúvať Božej pomoci. Román priam núti uvažovať nad krížom, ktorý si každý z nás nesie. Je naozaj ten môj ťažší, než cudzí? Každému z nás sa táto myšlienka niekedy vynorila… Všetko je v Božích rukách!

Keď si Anjela našla cestu k srdcu Michaela, muža, ktorý myslím zachránil ju pred sebou samotnou, pred jej trápením, ale i hnevom nad svojou vlastnou bezmocnosťou, našla postupne zmysel života, i keď tomu spočiatku neverila. Videla život jasnejšie, uverila v jeho lásku a zbožnú náklonnosť. Milovala ho, milovala ho viac ako čokoľvek iné na svete, no jej láska nepoznala Boha. Michael sa stal jej Bohom, čo však nebolo správne. Cesta k Božej láske bola dlhá, až po dlhom odlúčení od tohto muža to videla, videla Boha, začala načúvať jeho slovu.

Tento krásny nadčasový román som hltala, utrpenie sa dalo krájať, no čistá láska a nádej prehlušila všetky pochmúrne myšlienky. Vždy je tu nádej! Cesta, ktorú pre nás pripravil Pán je tá, po ktorej máme kráčať, on vždy zasiahne, skôr alebo neskôr ak zídeme z toho pravého chodníka. Paralelne s nepokojným, priam pochmúrnym príbehom vo mne knihe navodila príjemný pocit pokoja. Možno neviem kam smeruje moja cesta, no viem, že ak ostanem verná Kristovi, môj život bude naplnený.

Autorka recenzie: Zuzana Farkašová

Bibliografický odkaz: RIVERSOVÁ, F. 2012. Vykúpená láska [Reedeming love], Stará Ľubovňa : Kumran,  399 s., brožovaná, ISBN 9788089487165.

zobrazené: 2654x


Komentáre

 1. Moravčíková V. hovorí:

  Dobrý deň,
  mne táto kniha pripadla totálne gýčovo. Áno, číta sa dobre, ale je to na spôsob Angeliky, dosť nepravdivé.

  • Elenka hovorí:

   Vôbec nie je na mieste porovnávať túto knihu s Angelikou. Ak to takto niekto vníma, myslím si, že vôbec nepochopil zámer autorky.
   Jej štýl je sladký, ale pointa je nesmierne hlboká. Presne takto vnímam vykúpenie…ako kráčanie NIEKOHO so mnou, kto nesie moje hriechy a moju vinu za mňa, aby ja som mohla byť slobodná a aby som mohla MILOVAŤ.

 2. Mária hovorí:

  Čítala som tiež túto knihu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že má niečo spoločné s knihou proroka Ozeáša, ale to je iba zdanie. Je to nejaká napodobenina podľa môjho názoru dosť nepodarená. Čítala som, alebo lepšie povedané nahliadlia som do viacerých kníh tejto autorky, ale obsahy kníh mi pripomínajû ciťáky z televíznych seriálov.

  • Elenka hovorí:

   :) ved všetci máme aj city, nie?
   myslím, že jej nešlo o presnosť vo vzťahu k Ozeášovi, ale skôr o určité duchovné posolstvo, že iba trpezlivá a verná láska je schopná zachrániť padnutého človeka…a láska je predsa cit, z ktorého sa rodia skutky…
   Prajem pekný deň!

Pridajte komentár