Neviete čo čítať? Recenzie vybraných kresťanských kníh. Pozrite si, čo čítame my a o čom sa v knižnom svete hovorí.

Znamenie exorcistu (recenzia)

Kniha je voľným pokračovaním bestselleru Posledný exorcista, ktorý vyšiel na Slovensku koncom roku  2012. Tomuto titulu som vyčítala komerčný štýl, v ktorého duchu sa niesli jeho prvé dve tretiny plné opisov jednotlivých exorcizmov. Potrebná hĺbka si na mňa počkala až v záverečnej tretej tretine.

A niečo podobné som očakávala aj od najnovšej Amorthovej knihy Znamenie exorcistu, ktorá sa na predchádzajúcu nápadne podobala ešte aj zvonku. No musím povedať, že Znamenie exorcistu  bolo pre  mňa príjemným prekvapením a oproti prvému dielu – Poslednému exorcistovi sa obsahovo posunul vyššie.

Autor v knihe uvádza dva nezvyčajné prípady exorcizmov s ktorými sa stretol, no ich opisy a vývoj sú dávkované čitateľovi postupne. Jeden exorcizmus sa týkal súčasne viacerých ľudí a s druhým – nevšedným a ťažko vysvetliteľným posadnutím, sa Gabriele Amorth stretol ešte na začiatku svojej služby, keď sa učil pod vedením svojho predchodcu pátra Candida. Oba prípady boli zvláštne, rozdielne a tajomné. Vyžadovali si osobitný prístup a sklonenie sa pred skutočnosťami presahujúcimi človeka.

A i keď sú spomínané dva príbehy zaujímavé, nemenej prínosné sú autorove úvahy o viere, modlitbe, Eucharistii, Bohu, o Mesiášskom poslaní Ježiša Krista a o Panne Márii. Venoval sa tiež slobodnej vôli človeka, či jeho prirodzenému a nadprirodzenému poznaniu a v úvode sa dotkol aktuálneho problému o kríze viery v Európe.

Osobne na mňa táto kniha pôsobila ako Amorthov testament, kde zhrnul najpálčivejšie aspekty kresťanského života a jasne ich vysvetlil, pričom elegantne využil svoju dlhoročnú kňazskú prax. A dvoma popisovanými exorcizmami akoby zdôraznil, že služba exorcistu bude vždy opradená tajomstvom, pretože jedine Boh je ten, v ktorom je všetko poznanie… Veď je napísané: „Hlbočina je človek a jeho srdce priepasť.“ (Ž 64, 7).

Autorka recenzie: Zuzana Ring

Bibliografický popis: AMORTH G. – RODARI, P. 2013. Znamenie exorcistu [Il segno dell’ esorcista], Bratislava : Don Bosco, 223 s., brožovaná, ISBN 978-80-8074-195-2.

zobrazené: 2716x


 1. Betwinka hovorí:

  už som si ju bližšie zrovna včera pozerala,vyzerá byť fakt dobrá:)

 1. Michal hovorí:

  Poznám tieto knihy, a su velmi fajn, pán Amorth urobil velmi vela dobra, len pamatajte pri čítaní týchto kníh na jednu vec, nezabudajte za čo vy sami bojujete každý den za čím si stojíte a nenechajte sa nejako spatne pri určitých zažitkoch ovplyvnit .. ako hovorí jeden velmi mudry hlboko veriaci človek, ak chceme citat a bojovat proti zlu, musíme poznat dobro, za ktoré bojujeme :)

 1. Patrícia hovorí:

  Radi sa začítame myslím že do tretiej časti knihy o exorcistovi a ich podiele dobrého ovocia v tomto svete :-D

 1. Erik hovorí:

  Ja osobne obdivujem exorcistov,aj keď ja by som nechcel byť exorcistom je to náročná práca poverená Biskupom,a taktiež môže ten diabol prejsť aj na toho dotičného kňaza.Ale klobúk dole ;)

 1. Peťko hovorí:

  http://www.youtube.com/watch?v=8ng5X_DHpMY

Pridajte komentár